Starcie zębów dotyczy coraz większej grupy pacjentów, i co istotniejsze, coraz młodszej. Przyczyny jego powstawania mogą być różne. Występuje nie tylko na tle nerwowym, skutkującym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów w nocy, ale także jego powstawaniu sprzyja dieta bogata w słodkie napoje energetyzujące.
Objawia się zmianą kształtu i koloru zębów, kruszeniem brzegu siecznego, często wypadającymi wypełnieniami, a także nadwrażliwością na czynniki termiczne. Nieleczony, może prowadzić do poważniejszych powikłań.
Odbudowa zębów zniszczonych przez bruksizm
Obecnie mamy wiele różnych możliwości pozwalających na rekonstrukcję utraconych fragmentów zęba. Najczęściej wykorzystujemy w tym celu wysokiej klasy kompozyty o małym stopniu ścieralności (Inspiro). Odbudowa kompozytowa czyli bonding zębów, w połączeniu z wykonaniem odpowiedniej szyny relaksacyjnej, aby zapobiec dalszemu niszczeniu zębów, zazwyczaj jest wystarczająca do pozbycia się problemu bruksizmu.
W przypadkach znacznego starcia zębów odtwarzamy zęby nakładami kompozytowymi i licówkami ceramicznymi, a na bardzo zniszczonych zębach możemy wykonać odbudowę za pomocą koron pełnoceramicznych zapewniając przede wszystkim piękny uśmiech i prawidłowo funkcjonujące uzębienie. Więcej informacji na temat kompozytów i licówek ceramicznych, ich zastosowaniu, wadach i zaletach, znajdziesz tutaj.