Stomatologia małoinwazyjna
W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp stomatologii i protetyki. Wprowadzono materiały o niemal idealnych właściwościach optycznych i wytrzymałościowych, pozwalających na znaczne zmniejszenie grubości materiałów wykorzystywanych do rekonstrukcji zniszczonych przez próchnicę, urazy i starcie zębów. W związku z tym, aby odbudować uszkodzone fragmenty uzębienia, dawniej najpierw musieliśmy je dodatkowo uszkodzić, aby móc zapewnić wykorzystywanym materiałom odpowiednią wytrzymałość i wygląd. Obecnie, aby odtworzyć to co zostało zniszczone w zębie wystarczy użyć niewielkie ilości materiałów o pożądanych parametrach estetyczno-wytrzymałościowych. Dodatkowo dopracowano metody łączenia ceramiki lub kompozytu do zęba, dzięki czemu uzyskuje się szczelne i trwałe umocowanie.
Z pojęciem stomatologii małoinwazyjnej ściśle wiąże się biomimetyka. Słowo to wywodzi się z Greki i oznacza naśladowanie natury. Stomatologia rekonstrukcyjna opiera się właśnie na tej na filozofii, że nienaruszony ząb z jego idealnymi właściwościami optycznymi, anatomicznymi, mechanicznymi i jego umiejscowienie w łuku jest kluczem do funkcjonalnej i estetycznej rekonstrukcji. Wszystkie nasze działania skupione są na tym, by odtworzyć uzębienie naśladujące naturę w celu polepszenia ludzkiego życia.
Stosowanie zabiegów małoinwazyjnych (minimal invasive) możliwe jest dzięki zastosowaniu najnowszych technik. W tym celu zamiast tradycyjnego pobierania wycisku masami wykorzystuje się skanery wewnątrzustne oraz technikę CAD/CAM. Jednocześnie pojawiły się nowe ceramiki i materiały kompozytowe takie jak emax (Ivoclar), Enamic (Vita), czy kompozyt Inspiro doskonale optycznie współgrające z tkankami zęba.